رد کردن لینک ها

صحافی گالینگور

صحافی گالینگور چیست ؟

این نوع صحافی در میان دانشجویان عرف می باشد. به این علت که گالینگور برای پروژه های پایان نامه استفاده می شود. البته صحافی گالینگور در خیلی از شرکتها و سازمان ها هم پر استفاده است، چرا که یکی از انواع مقاوم مستحکم صافی بوده که ماندگاری زیادی نیز دارد.

 

نحوه صحافی گالینگور

در این نوع صحافی ابتدا کاغذها یکی می شود و کمی کنار آنها چسب میخورد و بعد از آن جلد می شود. جلد این صحافی ها مقوایی بوده و بر روی مقوا یک جلد چرم مانند کشیده می شود. این جلدها در رنگها و جنس های گوناگون موجود است و شما می توانید رنگ مورد علاقه یا استاندارد سازمان و یا دانشگاه خودتان را انتخاب کنید. توضیحات کتاب یا جزوه نیز بصورت طلاکوب یا نقره کوب بر روی جلد چرمی کتاب حک می شود .

در گذشته نوشتارِ روی جلد صحافی های گالینگور بصورت حروفهای فلزی بود و با استفاده از ورقه های طلایی و نقره ای، روی جلد کتاب کوبیده می شد و طرح یا لوگوی مد نظر شما با این روش قابل حک بر روی جلد بود. یکی دیگر از روش های حک نوشتار این بود که برای شما کلیشه ای ساخته می شد و توسط دستگاه صحافی در رنگ های نقره ای و طلایی بر روی جلد قرار می گرفت.

اما در حال حاضر و با پیشرفت دستگاه های حاضر، این متون بر روی جلد مستقیما پرینت گرفته می شود. این امر هم سرعت بسیار بالایی نسبت به روش های قبلی دارد و هم به دلیل حذف کلیشه و حروف چینی دردسر و نتیجتا هزینه ی کمتری.

این دستگاه های پیشرفته باعث می شود که شما بتوانید از فونت های مورد علاقه و دلخواه خود استفاده نمایید. در صورتی که در روش حروف چینی، تمامی نوشته ها با یک فونت استاندارد و ثابت بر روی جلد حک می شد.

بعد از طی این مراحل، باید این ورق های چرم را با چسب مخصوص صحافی بر روی مقواهایی برش خورده چسبانده و روی مقوا کشیده شود و توسط یک برگ بزرگ کاغذ به کاغذهای چاپ شده چسبانده شده و بصورت جلد درآید. برای اینکه میزان چسبندگی جلد به کاغذهای داخلی خوب باشد، مدت زمانی که چسب چوب در حال خشک شدن است، آن را در زیر دستگاه پرس با فشار بالا قرار می دهند. این مسئله باعث بالا رفتن قدرت چسب و ماندگاری بالای صحافی می شود .

لازم به ذکر است که هنگامی که تعداد برگه های داخلی زیاد باشد، صحافان از روش دوخت کاغذ برای استحکام صحافی استفاده می کنند و پس از دوختن کاغذها به همدیگر، اقدام به چسباندن جلد بر روی آنها می کنند.

 

منبع مطلب : صحافی گالینگور و جلد سخت

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه